Frau Ministerin – Госпођа „Министарка”

24.11.2016. године, драмска секција за немачки језик Ваљевске гимназије извела је представу „Госпођа Министарка” на немачком језику. Глумци су ученици Ваљевске гимназије и велики број њих су бивши ученици наше школе. Представа је премијерно изведена прошле године у Новом саду на такмичењу драмских студија на страном језику свих гимназија у Србији. Професорке Катарина Мирковић и Ивана Веселиновић, аутори и лектори представе, су на овом такмичењу освојиле прву награду за текст и лекторски рад а главна глумица Ана Грачанин је освојила прву награду за најбољу женску улогу. Ученици наше школе су са наставницама Биљаном Ристовић и Јеленом Рајовић погледали представу у Дому културе.

Одушевљење како ученика, тако и професора било је невероватно. Текст саме представе рађен је по оригиналном тексту Бранислава Нушића уз мало модернизације и прилагођавања данашњим трендовима. Смех до суза испунио је салу Дома културе. Сјајне глумачке способности ученика, изговор, енергија оставило је снажан утисак на све. Све похвале пре свега за професорке и наравно за ученике.Посета позоришне представе је имала за циљ да ученици доживе позоришну атмосферу, да слушају позориште на немачком језику . Велики број ученика је већ гледао комад „Госпођа Министарка” на српском језику и већ су знали о чему се ради у комаду. Један део њих је гледао комад на телевизији. Свакако утисци су били одлични. Сами ученици су били изненађени, колико су разумели језик и читаву представу. Схватили су да и део који нису разумели на немачком, схватили су захваљујући глуми, гестовима, мимици. Били су одушевљени јер су на сцени видели своје другове из основне школе. Овај драмски студио је веома позитивно деловао на њих. Пожелели су да им се придруже и да покушамо нешто слично да направимо заједно у нашој школи.

До следеће представе! Са нестрпљењем је очекујемо!

Ево и неких утисака наших ученика:

Оливера Томић: „Представа је била веома духовита и занимљива. Ученици Валљевске гимназије су своје улоге дочарали на прави начин. Целокупан утисак је изванредан. По мом мишљењу, у нашем граду би требало да буде више оваквих представа и манифестација на страним језицима.

Ивана Ђукић: „Целокупан утисак је одличан, препоручујем свима да погледају. Сама сцена је такође добра и представа је занимљива и веома смешна. Добри ликови су такође доста допринели овој представи.“

Тина Радојевић: „Седишта у Дому културе била су попуњена до последњег места. Иако таква слика из позоришта говори више од хиљаду речи, представа коју су осмислили ученици Ваљевске гимназије под називом „Госпођа министарка“ покупила је бројне овације због сјајног програма и урнебесних сцена. Требало би да постоји више оваквих језичких манифестација и представа како не бисмо били ускраћени за оваква сјајна искуства.

Николина Спасојевић: „ Представа „Госпођа Министарка“ коју су извели ваљевски гимназијалци била је веома занимљива. Деца која су учествовала супер су извела представу, као да су професионалци. Сматрам да професори језика треба да организују још представа на страним језицима где ће учествовати деца из ваљевских школа. Али не само из средњих већ и из основних, јер се на тај начин језик може боље научити.

Јована Гавриловић: „Ученици Ваљевске гимназије су на веома досетљив и духовит начин промовисали немачки језик кроз представу урађену по Нушићевом делу „Госпођа министарка“. Једночасовно извођење било је испуњено забавом, смехом и знатижељом, а глумци су покупили бројне симпатије публике.

Сматрам да би овакви програми требало чешће да буду доступни младима ради усавршавања језика, као и због стицања нових искустава.